Úspěch světového významu. Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO v rámci skupiny měst Slavné lázně Evropy.
Přes deset let trvaly práce na projektu, jehož pozitivní výsledek někteří označovali za výhru v loterii. A čekání se ještě prodloužilo, když se vynesení konečného verdiktu kvůli pandemii koronaviru o rok odložilo. Přesto jsme se nakonec dočkali. 24. července 2021 byly Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, společně s dalšími osmi evropskými lázeňskými městy, zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Po dvou letech, kdy byl na Seznam zapsán Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, tak byla oceněna světová hodnota dalších míst Karlovarského kraje.
Skupina měst, jíž je západočeský lázeňský trojúhelník součástí, společně kandidovala pod názvem Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe. Jedná se o 11 významných lázeňských center ze sedmi evropských zemí, jejichž zlatá éra vrcholila v letech 1700 – 1930, zároveň ale jejich tradice pokračuje dál až do dnešních dní a nadále se rozvíjí. Věhlas těchto lázní překonal hranice států nejen pro jejich léčivé prameny a architekturu, v minulosti i současnosti je navštívilo mnoho slavných osobností a čile se zde rozvíjel kulturní život.
S třemi českými zástupci byla Česká republika lídrem nominační skupiny. Stejný počet měst nominovalo také Německo. Konkrétně jde o lázně Bad Ems, Baden – Baden a Bad Kissingen. Dále jsou na Seznamu světového dědictví nově zapsány také lázně Baden u Vídně v Rakousku, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii a město Bath ve Velké Británii.
Ptáte-li se, proč ve skupině nejsou i jiné české lázně, např. Luhačovice, je to právě významná vývojová i typologická podobnost Slavných lázní Evropy, kvůli které musel být výběr zúžen, a nakonec bylo vybráno těchto jedenáct měst. Komise ocenila jejich vysokou hodnotu a jedinečnost architektury i okolní krajiny a tradici. Úspěch sériové mezinárodní nominace dokazuje, že UNESCO tuto formu přihlášky vítá. Podobně to koneckonců bylo i v případě zmíněného Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, kde šlo o přeshraniční spolupráci České republiky a německé spolkové země Saska.
Zápis na Seznam světového dědictví přináší západočeským lázním mnoho výhod. K nim můžeme řadit určitě celosvětovou propagaci, nové investice, další příležitosti a pracovní místa, výhody při čerpání dotací, rozvoj vzdělávání, či větší zaměření na ochranu životního prostředí. Společná nominace s dalšími městy nabízí navíc možnost spolupráce a sdílení cenných zkušeností.
Často diskutovaným přínosem bývá příliv nových návštěvníků. K nim se však váže i jedna z významných obav, tzv. overturismus, neboli zahlcení lidmi i dopravou, s čímž může souviset významný tlak na místní obyvatele, kteří se pak ve svém městě nemusí cítit komfortně. Doprava je zároveň problém, na který se čelní političtí představitelé Karlových Varů, Mariánských i Františkových Lázní chtějí prý zaměřit primárně, protože v této sféře pociťují největší mezery. Společně také tvrdí, že ve svých městech nechtějí podporovat jednodenní turistiku, ale chtějí se zaměřit na dlouhodobější pobyty návštěvníků.
Obavy o omezení podnikání či rekonstrukci budov také vyvracejí. Památková ochrana ve zvolených městech platila doposud a s UNESCO se nijak nezmění. Věřme tedy, že jsou radnice na řešení těchto nových výzev připraveny a přistoupí k nim zodpovědně a citlivě.
Členství v Seznamu totiž není jistota! Své o tom ví např. anglický Liverpool, kterému byl status před nedávnem odebrán kvůli nové, údajně necitlivé, výstavbě fotbalového stadionu.
Podobné pochyby či obavy o budoucnost členství se, minimálně na sociálních sítích, objevily i ve vztahu k některým zvažovaným projektům v Krušnohoří, jako je potenciální výstavba na Rýžovně a Hřebečné, nebo Skywalku na Klínovci. Se zvědavostí můžeme nyní očekávat, jak bude v novém kontextu přistoupeno např. ke stavebním plánům v karlovarské lokalitě Na Vyhlídce, či financování jedněch z nejstarších symfonických orchestrů v České republice – mariánskolázeňského a karlovarského.
Zápis na Seznam světového dědictví UNESCO je prostě velikou příležitostí, ale zároveň i významným závazkem. Důvěřujme jednotlivým radnicím i vedení kraje, že s touto výhrou v jackpotu naloží zodpovědně, a že bude využita ve prospěch všech – obyvatel měst i lázeňských hostů, podnikatelů i samospráv, a samozřejmě životního prostředí i kulturního života. Jasně nám totiž dokazuje, že žijeme v regionu světového významu.
Své názory, postřehy nebo doplňující otázky s námi můžete sdílet v komentářích 🙂
Zdroje:
ČTK. 2021. Starostové: Lázeňská města jsou po zápisu na seznam UNESCO na turisty připravená. Českénoviny.cz [online]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/starostove-lazenska-mesta-jsou-po-zapisu-na-seznam-unesco-na-turisty-pripravena/2070771
Great Spas of Europe. 2021. Mediální sada Slavné lázně Evropy.
Karlovarský kraj. 2021. Triumf západočeských lázní. Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně mají potvrzený zápis na seznam UNESCO. Tisková zpráva Krajského úřadu Karlovarského kraje.
Kozohorský, Petr. 2021. Zápis do UNESCO je pro západočeské lázně jako živá voda. iDnes.cz. [online]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/unesco-lazne-zaoralek-ziva-voda.A210730_155828_vary-zpravy_prz
Štěpánek, Vít. 2021. Z elitního klubu se dá vypadnout. Lidové noviny, 30. 7. 2021.
Vodičková, Veronika Mgr. 2019. Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří. Kr-karlovarsky.cz. [online]. Dostupné z: https://www.kr-karlovarsky.cz/kultura/Stranky/UNESCO/Krusnohori.aspx
Trackbacky/pingbacky