Zkuste si představit následující situaci – jste paní Jana, matka tří dětí a bydlíte v malém bytě. Otec dětí, který zajišťoval vaší rodině většinu příjmů, zemřel a ještě se zjistilo, že za sebou zanechal nějaké dluhy. Je zima, a tak vám majitel bytu navýšil zálohy za energie. Při už tak napjatém rozpočtu vám vznikne nedoplatek. Hrozí, že o bydlení přijdete. Najít levnější byt, kam se se třemi děti vejdete, je ale ve vašem městě náročné. V cenovém rozpětí, které si můžete dovolit, se nabízí jenom garsonky. Za všechny se navíc platí vysoké kauce. Co v takové situaci uděláte?
Jistě se nabízí spousta možností. Zavoláte rodičům, jestli vám půjčí peníze do začátku? Anebo se s nimi rovnou domluvíte, že u nich budete přechodně bydlet, než si něco najdete? Či raději oslovíte známého právníka, abyste si ověřili, že je situace v mezích zákona a případně se budete bránit proti navýšení záloh a manželovým dluhům? Nebo se prostě zeptáte po kamarádech, jestli někdo z nich nepronajímá lepší byt, eventuálně rovnou doporučí nějaký jiný? Máte vybráno? A jak myslíte, že situaci vyřešila paní Jana?
Tenhle příklad není žádným testem, ani scénou z dystopické počítačové hry. Je to jedna z mnoha situací, odehrávajících se pravidelně v českých městech. Problém při řešení byl v tom, že paní Jana neměla v blízkosti rodinu, na kterou by se mohla obrátit, známého právníka, ani kamarády orientující se v realitách. Přesto ale měla štěstí a sama v tom nezůstala. V jejím městě totiž fungovala bezplatná sociální služba. Ta jí pomohla se v situaci zorientovat, navrhla možnosti řešení a podporu, aby neskončila s dětmi na ulici.
Bydlet potřebujeme všichni
Případ paní Jany není ojedinělý. Záležitosti s bydlením řeší lidé na denní bázi, každý přece “musí” někde bydlet. Jen možnosti řešení má každý jiné. Podle aktuálních dat Platformy pro sociální bydlení má v České republice problém s bydlením každý sedmý občan a 1,3 milionu lidí tu je ohroženo ztrátou bydlení. Ne každý má ale možnost poradit si s takovou situací sám. Lidem, kteří si neví rady a nemají finance na placené poradenství, zbývá jediné. Obrátit se na některou ze sociálních služeb. Co si pod tím vlastně představit?
Kromě služeb poskytovaných úřady veřejné správy, se většinou jedná o nestátní neziskové organizace zaměřující se jak na prevenci, tak hašení požárů. Pomohou lidem například při hledání vhodného bydlení, jednání s pronajímateli nebo s právním a finančním poradenstvím. Bez jejich činnosti by mnoho lidí zůstalo na okraji. Když se tak stane, dále to vede k izolaci, která má negativní dopad na celou společnost tím, že z ní plynou další problémy, jako jsou závislosti nebo psychické a zdravotní potíže. Lidé pracující v této oblasti tedy dělají službu nám všem, protože přispívají k soudržnější, zdravější a bezpečnější společnosti.
Sociální služby pomáhající lidem s problémy s bydlením ale nejsou rozmístěné po republice rovnoměrně, nenabízejí své služby v každém městě. Zatímco bydlet potřebují lidé všude. Odborná veřejnost proto bije na poplach. Aby se situace nadále nezhoršovala, je potřeba ji řešit! Ideálně tak, aby problémy neležely na jednotlivcích, ale zapojil se i stát a dal systému bydlení zákonný rámec. Řešení totiž existuje. Už přes deset let se o něm mluví, žádná politická reprezentace se ale ještě nerozhodla ho dotáhnout. Řeč je o Zákoně o podpoře bydlení.
Pomoc ze zákona?
Už v roce 2017 to vypadalo nadějně, nakonec ale tehdy neprošel prvním čtením. Teď se zákon ve Sněmovně projednává znovu. Pokud se schválí, vznikne široká síť dostupných kontaktních míst, kam by si lidé mohli dojít pro radu. Součástí by byla i možnost získání příspěvku na vysokou kauci a v neposlední řadě systém garantovaného bydlení. Ten zajistí jistotu pronajímatelům bytů, že nezůstanou bez svých peněz. Vše by se to mělo dít ve spolupráci s obecními úřady. Součástí nové legislativy je i výstavba dalších bytů a omezení obchodu s chudobou.
S potížemi, které by měl popisovaný zákon řešit, se potýká i Karlovarský kraj. Nevyhovující bydlení, obchod s chudobou i existence sociálně vyloučených lokalit – to jsou problémy i místních měst a obcí. Pro samosprávy může být přitom obtížné je řešit, když nemají oporu v zákoně. Pomoc lidem pak leckdy zůstává z velké části na neziskových organizacích, je nejednotná a chybí jí dlouhodobá finanční udržitelnost, bez níž lze jen těžko plánovat, natož pak inovovat.
Kraj přitom prochází transformací. Kvůli postupnému útlumu těžby uhlí se proměňuje. Změna by ale neměla spočívat jen v odsunu rypadel a zaplavení těžebních prostor. Pokud z ní mají čerpat i místní lidé a kraj má z proměny vyjít posílen, je potřeba zaměřit se i na další aspekty proměny. Má-li se tu žít lidem dobře, musí se jim tu i dobře bydlet. A právě tomu mohou systémová řešení v oblasti bydlení pomoct. Pro strukturálně postižené kraje, jako je ten náš, představuje po této stránce projednávaná legislativa šanci na rozvoj, který bude o něco spravedlnější a nebude přehlížet po léta reprodukované nerovnosti.
Potřeba spolupráce
Nové myšlenky a řešení se líp prosazují v týmu. Když člověk ví, že se má o koho opřít, může prosadit víc. I proto jsme se v úterý 1. října sešli ve Výměníku v Karlových Varech se zástupkyněmi a zástupci sociálních služeb z našeho kraje a týmem Platformy pro sociální bydlení. Cílem setkání bylo propojení místního aktérstva na poli bydlení a informování o nástrojích připravovaného Zákona o podpoře bydlení. Na programu bylo promítnutí dokumentu přibližující jeden z nástrojů Zákona o podpoře bydlení a panelová diskuse. Z debaty vyplynulo, že místním aktérům a aktérkám by v jejich práci pomohla vzájemná spolupráce, propojení a sdílení. Společně by pak mohli lépe vnášet témata sociálních služeb do veřejného prostoru. Většina veřejnosti totiž mnoho o nastíněných problémech, ani možnostech řešení, neví.
Potřeba sdílet zkušenosti jednotlivých krajských aktérů v oblasti bydlení vyústila, mimo jiné, ve shodě na společném setkávání neziskových organizací v kraji. V závěru diskuze také padlo poděkování místním organizacím za dílčí práci v regionech od členů Platformy, kteří díky příkladům z regionální praxe mohou připravovat podklady pro jednání s politiky na státní úrovni.
Řešení na dosah?
Vzpomenete si ještě na paní Janu? Kdyby existoval zákon o podpoře bydlení, měla by situaci jednodušší. Díky sociálním službám to ale zvládla. Co ale ostatní lidé, kteří se do podobných problémů dostanou i v Karlovarském kraji? Zvládnou vytížené sociální služby podpořit všechny? Samotný zákon jistě není spásou, která jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší všechny potíže s bydlením. Může být ale krokem k nastavení systémových změn. Aby řešení problémů nezáviselo jen na osvícených jednotlivcích ve vedení některých obcí, ale probíhalo plošně. Lidé by se pak mohli víc věnovat rozvoji svého okolí a nemuseli by řešit jen existenční potíže. Protože když nemáš teplo a střechu nad hlavou, tak divadlo, koncert nebo výstavu neřešíš!
Bydlení je právo, ne privilegium! Není nám jedno, jak se v našem kraji žije, proto vyzýváme k urychlenému schválení Zákona o podpoře bydlení!
autorky článku: Anna Kraftová Matuštíková a Andrea Platinská
Nejnovější komentáře